неділя, 31 травня 2020 р.

З Днем хіміка!

З Днем хіміка! 

Бажаю бути найважливішим і улюбленим елементом в таблиці своєї сім’ї, 

бажаю з індикатором оптимізму і 

каталізатором удачі, домогтися неймовірних успіхів як в діяльності, так і в особистому житті. Нехай ніколи не окислюється душа, 

нехай легко проходять реакції обміну любові і щастя в серці!!!

середа, 20 травня 2020 р.

КЛАСИФІКАЦІЯ РЕЧОВИН - навчальні іконографки


КЛАСИФІКАЦІЯ РЕЧОВИН - 
навчальні  іконографки
Дякую за матеріали сайту:  https://www.sciencechemistry.org.ua/
класифікація хімічних речовин , гідрати оксидів, sciencechemistry

Класифікація хімічних речовин

Класифікація хімічних речовин подається у кожному підручнику чи посібнику з хімії. Цю тему по неорганічній хімії вивчають учні у 8 класі цілий семестр і майже два роки учні 9-10 класів вивчають класифікацію органічних речовин. Вивчення класів неорганічних та органічних сполук, уміння їх розпізнавати та характеризувати – одне із найважливіших знань у шкільному курсі хімії.
Класифікація хімічних речовин на прості та складні. Прості речовини – ті, що складаються з атомів лише одного хімічного елемента. Складні речовини – ті, що складаються з атомів кількох різних хімічних елементів. Прості розділяють на метали та неметали. Метали – утворені металічними елементами. Періодична система (ПС) може допомогти розібратись, де вони знаходяться:
  • усі елементи побічних підгруп – метали;
  • елементи головних підгруп І-ІІІ групи – метали (крім Гідрогену та Гелію);
  • елементи, що знаходяться під лінією Бор-Астат теж метали.
Атоми металічних елементів мають невелику кількість електронів на останьому енергетичному рівні, тому легко їх віддають (відновники). Складні речовини розділяють на органічні та неорганічні. Органічні речовини – це сполуки Карбону (Карбон в органічних сполуках завжди має валентність ІV).

Класифікація хімічних речовин (неорганічних)

  • солі
  • кислоти
  • оксиди
  • гідроксиди (основи).
Також складні неорганічні речовини можна поділити таким чином
  • солі
  • оксиди
  • гідрати оксидів: кислоти, луги, амфотерні гідроксиди.

Класифікація хімічних речовин (гідратів оксидів)

Гідрати оксидів поділяються на кислоти, амфотерні гідроксиди та основи. Основи поділяються на розчинні (луги) та нерозчинні основи. Гідроксиди та основи фактично тотожні поняття! Гідрати – це сполуки, що утворюються після взаємодії з водою. Тому гідрати оксидів – це сполуки, що утворюються від взаємодії оксидів із водою. Кислоти – це гідрати оксидів, тому що вони утворюються при взаємодії кислотних оксидів із водою. SO2 + H2O = H2SO4. Основна властивість кислот – здатність взаємодіяти з основами.
Основи (гідроксиди) – це гідрати оксидів, тому що вони утворюються при взаємодії основних оксидів із водою. СаО + Н2О = Са(ОН)2. Одна із найважливіших властивостей основ – здатність взаємодіяти з кислотами. Амфотерні гідроксиди – Al2O3 – Al(OH)3. Але ці сполуки проявляють подвійну природу – можуть реагувати як з основами, так і з кислотами.

Класифікація хімічних речовин (кислот)

За основністю кислоти поділяють в залежності від кількості атомів Гідрогену. Якщо кислота має один атом – це одноосновна кислота; два атоми Гідрогену – двохосновна; три – трьохосновна. За вмістом Оксигену кислоти розділяють на оксигеновмісні та безоксигеновмісні. За силою кислоти поділяють на сильні, середньої сили та слабкі.

Класифікація хімічних речовин (основ (гідроксидів)

Основи розділяють на дві групи в залежності від того розчинні вони у воді чи нерозчинні. Розчинні у воді основи (гідроксиди) називають лугами. Луги – це, переважно, гідроксиди лужних металів (елементів І групи, головної підгрупи). Луги – хімічно активні речовини. При потраплянні на шкіру здатні викликати подразнення та опіки. Відрізнити луг на тілі можна за мильним відчуттям. Нейтралізувати дію лугу можна розчином кислоти (наприклад, оцтовою). І навпаки, якщо на руку потрапила кислота, її можна нейтралізувати розчином лугу (содою, наприклад – вона має лужний ефект).
Підручники для усіх класів з хімії можна прочитати онлайн за посиланням – https://www.sciencechemistry.org.ua/pidruchnyky-z-himiyi/

Класифікація хімічних речовин (солей)

Солі поділяють в залежності від їх складу на середні (їх вивчають у школі найбільше), кислотні (питна сода), основні, подвійні та комплексні. Кислотні солі містять між атомом металу і кислотним залишком атом Гідрогену, основні – гідроксидну групу. Подвійні – мають два метали у своєму складі.

Класифікація хімічних речовин (органічних)

Органічні сполуки – це сполуки, в яких атом Карбону завжди має валентність ІV!!!! (крім неорганічних сполук) Усі органічні сполуки складаються переважно із 6-ти хімічних елементів – Карбону, Оксигену, Гідрогену, Фосфору, Нітрогену та Сульфуру.
Використанні джерела:

понеділок, 18 травня 2020 р.

хімія 7 клас: ТЕМА «Значення води у природі і житті людини. Кислотні дощі. Проблема чистої води»

Теорія:

Вода — унікальна речовина. Це єдина речовина, яка існує на планеті одночасно в трьох агрегатних станах. Рідка вода покриває 75 % земної поверхні річками, озерами, морями і океанами. Велика кількість твердої води у вигляді льоду зосереджено на Північному і Південному полюсах. Газоподібна вода міститься в атмосфері.
Кислотні дощі

Забруднення води відбувається не лише через скидання відходів підприємств безпосередньо у водойми, а й завдяки шкідливим викидам в атмосферу. В атмосфері збираються отруйні гази, розчинні у воді.
 
Гази сульфур(IV) оксид SO2, сульфур(VI) оксид SO3, нітроген(III) оксид N2O3, нітроген (V) оксид N2O5, при взаємодії з водяною парою, або водою, що міститься у повітрі, утворюють кислоти:
 
SO2+H2O=H2SO3 — сульфітна кислота;
 
SO3+H2O=H2SO4 — сульфатна кислота;
 
N2O3+H2O=2HNO2 — нітритна кислота;
 
N2O5+H2O=2HNO3 — нітратна кислота.
 
Кислотні дощі впливають на здоров'я людей, рослин, тварин. Кислотні опади викликають загибель риб та інших водяних мешканців у водяних екосистемах, захворювання жителів суходолу. Кислоти порушують захисний восковий покрив листя, роблячи рослини уразливішими для комах, грибів та інших патогенних мікроорганізмів, сприяють уповільненню росту і загибелі дерев.
 
викиди.jpg
Джерелами кислото-утворюючих викидів є теплові електростанції, металургійні і хімічні підприємства, авіація, автотранспорт, тваринництво (у гною, що лишається після тварин, міститься амоніак, який бактерії переробляють в нітроген оксиди).
Кислотні дощі пошкоджують також памятки культури і архітектури, вироби з металу, покрівлі будинків, роз'їдають лаки і фарби.
 
Для боротьби з кислотними дощами потрібно зменшувати викиди речовин, що спричиняють утворення кислотних оксидів.



Теорія:

Чимало хімічних сполук чинять негативний вплив на живі організми. При попаданні в організм вони можуть викликати хімічні опікиотруєннясерйозні захворювання. Це їдкі речовини — кислоти і луги; токсичні речовини — галогени, чадний газ, білий фосфор, сірководень, нітроген оксиди, метанол, анілін та інші.

Хімічні реакції використовуються для промислового виробництва необхідних людині продуктів — ліків, миючих засобів, синтетичних волокон, пластмас і багатьох інших. Отримувані на хімічних підприємствах сполуки небезпечні для навколишнього середовища і можуть викликати його забруднення.

Будь-яке виробництво має відходи. Вони потрапляють у повітря, воду або грунт і мають негативну дію на живі організми.

Продукти спалювання палива містять оксиди КарбонуСульфуру та Нітрогену.
Карбон(II) оксид, або чадний газ, відноситься до отруйних речовин і може викликати отруєння. Карбон(IV) оксид, або вуглекислий газ, призводить до «парникового ефекту» і зміни клімату. Оксиди Сульфуру і Нітрогену викликають кислотні дощі.
 
18-12-2017 13-55-22.jpg
 
До забруднення грунту і води призводить неграмотне використання отрутохімікатів і мінеральних добрив. З грунту і води ці речовини по ланцюгах харчування потрапляють в організм людини. Найбільш небезпечними є азотні добрива (нітрати), які можуть викликати важкі отруєння.
 
18-12-2017 13-52-30.jpg
 
Великою проблемою є потрапляння в навколишнє середовище полімерних матеріалів (пластикових пляшок, поліетиленових пакетів та ін.). Полімери розкладаються дуже повільно і є джерелом отруйних виділень.
 
18-12-2017 13-58-48.jpg
 
Метод захисту навколишнього середовища — створення маловідходних і безвідходних технологій. На будь-якому виробництві обов'язково повинно здійснюватися очищення відходів.

Зменшення шкідливого впливу на грунт і воду сільськогосподарського виробництва можливо при переході до екологічного землеробства, тобто використання біологічних способів підвищення родючості грунту і захисту рослин від шкідників.

Використані полімерні матеріали піддаються вторинній переробці і перетворюються у корисні предмети.
 
18-12-2017 14-06-05.jpg
Цех сміттєпереробного заводу