Опис досвіду - ПРОБЛЕМНА ТЕМА

Опис досвіду роботи вчителя хімії 
Черниш Оксани Серіївни
Не бійся, що не знаєш,
                                                       Бійся, що не навчишся!
      Поділяю думку тих,  хто вважає, що традиційне навчання не може бути провідним у сучасному освітньому процесі. Значущими стають ті складові, які розвивають індивідуальність учня, створюють всі необхідні умови для його саморозвитку, самовираження.  Саме тому своєю проблемною темою я обрала:«Розвиток навчальних компетентностей на уроках  хімії шляхом впровадження інтерактивних технологій» .
      Щоб гідно жити в сучасному суспільстві, особистість повинна бути компетентною в різних сферах діяльності. Саме компетентісний  підхід покликаний  подолати прірву між освітою і життям.
 ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДОСВІДУ 
черниш о.с.   презентація

www.slideshare.net/oksanachernish/ss-42317443

  Компетентність- це: 
   - мобільні знання, які постійно оновлюються;
  - гнучкі,  дієві  методи, які дають можливість використовувати ці знання у       конкретній ситуації;
  - критичне мислення, яке дозволяє оцінювати окремі ідеї щодо можливості     їх використання в тій чи іншій ситуації.
Визначають 5 ключових компетентностей:


·        уміння вчитися;
·        здоров'язберігаючу;
·        загальнокультурну  (комунікативну);
·        соціально-трудову;
·        інформаційну.


Для реалізації проблемної теми я використовую інтерактивні технології, опираючись   на наукові  та практичні   дослідження   О.Пометун   та  Л. Пироженко. Умовами їх використання є: створення психологічного клімату на уроці, наявність соціальних навичок, уміння учнів спілкуватися, бажання вчителя спілкуватися з учнями  “на рівних “.
На уроках хімії я формую основні поняття, теорії і закони, які з року в рік розширюються, поглиблюються. Теоретичний матеріал завжди поєдную з практикою (лабораторні, практичні роботи, під час яких досліджуємо властивості речовин, явища, правила безпечної поведінки людини). При цьому використовую різні стилі навчання :
Ø візуальний (таблиці, схеми),
Ø сприйняття на слух,сприйняття на дотик (деякі речовини можна поторгати руками),
Ø сприйняття в динаміці (7 кл. – моделі - атоми, молекули, рух молекул, прості і складні речовини).
Ø формую досвід роботи учнів з текстами підручника (вміння виділити головне – 7  кл.),
Ø навички співпраці в інтерактивній групі, самостійного опрацювання матеріалу.
У практиці своєї роботи використовую фронтальні технології навчання: “Мозковий штурм”,  “Дерево рішень”,” Навчаючи – вчуся “.
 Моїм учням подобається працювати в групах, тому я застосовую різні методи кооперативного навчання: “Два-чотири-всі разом” , “Карусель”, “Ажурна пилка".  Наприклад, на уроці з теми «Хімія в побуті» учні опрацьовують велику кількість важливої для здоров’я інформації за короткий час. Групи учнів отримують випереджувальні завдання з тем : «Побутова хімія в квартирі», «Сучасне маркування хімічних добавок», «Правила поводження з побутовими хімікатами», «Ознаки отруєння хімікатами», «Перша допомога під час отруєнь побутовими хімікатами та хімічних опіків». Після виконаної роботи експертні групи обмінюються інформацією, формулюють і записують висновки.
       
Я переконалась, що застосування інтерактивних технологій є результативнішим, в порівнянні  з пасивними методами навчання:
    -  у  моїх учнів краще розвиваються комунікативні вміння і навики;
    - вони навчилися краще працювати в команді, прислухатися до думки кожного;
    - діти удосконалили вміння шукати і аналізувати інформацію, захищати свою точку зору, добирати найбільш переконливі аргументи.
Формуючи мотиваційний компонент «уміння вчитися», на своїх уроках використовую :
 - «Коло ідей». Наприклад:тема «Хімічні властивості кислот». З якими з цих речовин буде взаємодіяти HCl ?
-         ситуації успіху- обов’язкова відзнака учня і похвала
-         ситуація здивування – Наприклад: тема «Лужні метали», «Метали і неметали» метали, які "бігають"по поверхні води(лужні), або плавляться в долоні(галій, цезій).
-         незакінчена думка: «найпоширеніший елемент на Землі…    у космосі.....  у земній корі....»
-         виправи помилку: «сіль складається з металу і гідроксогрупи»
-         вилучи зайве, знайди відповідність:


«Вилучи зайве»
1) Ca, MgO, NaCl, H2SO4.
2) SO2 , H2CO3, Na2O, CuO.

3) K2O, Ag2O, CO2, FeO.
4) SiO2, MnO, P2O5, N2O5.
5) HCl, H2CO3, K2SO4, H3PO4.
6) HI, H2S, HNO3, HBr.
7) H3PO4, H2SO3, H2S, H2CO3.
  «Знайди відповідність»
Оксид    Кислота
CO2                 H2SO4
P2O5                H2SiO3
SO2                 H3PO4
SiO2                H2CO3
SO3                 H2SO3
 -  складання учнями асоціативних схем:

«гронування»      «павутинка думок»
Ефективним є метод  „Асоціативний кущ”, який дозволяє  сприймати життя і науку як одне ціле. На уроці „Будова атома” учні, маючи знання з уроків природознавства, фізики, називають слова, які асоціюються з поняттям „атом”. Атом: електрон, ядро, протон, найменша частинка, нейтрон, хімічний елемент, молекула, порядковий номер. Далі об'єднують ці терміни у дві групи: будова атома, характеристики атома, пропонують визначення поняттю „атом” і найбільш повне записують.
   Часто в своїй практиці використовую різноманітні інтерактивні ігри, завдання:  «Ребуси», «Кросворди», «Хрестики-нулики», «Третій-зайвий», «Морський бій». Так на уроці з теми: «Прості та складні речовини» (7 клас) учні отримують
«Завдання в колбі» - 1 група вибирає прості речовини, 2 група складні речовини, 3 група – прості речовини – метали, 4 група – прості речовини – неметали.
Вправа  «Ланцюжок», «Хімічна естафета»
Учні ланцюжком виходять до дошки, розв ̉язуючи різноманітні завдання. 
Наприклад, вивчаючи валентність,учні визначають валентність у сполуках, написаних на дошці :
      NH3, Mg3N2, N2O5, PCI5, P2O5, CaO, CO2, SO2, Na2O, CrCI3, ZnCI2.
«Хрестики - нулики»Під час вивчення теми «Основні класи неорганічних сполук» учням пропонується така вправа: визначити виграшні варіанти,вказати оксиди, які мають амфотерні властивості:
ZnO
MgO
BeO
K2O
AI2O3
CaO
SO2
Li2O
Cr2O3




При побудові уроку я враховую інтереси і здібності учнів, використовую різнорівневі завдання, які сприяють формуванню навичок самооцінки. Проблемні питання стимулюють учнів до вибору раціональних шляхів розв’язання задачі. При вивчені теми «Оборотні й необоротні реакції» ставлю проблемне питання : «Як можна прискорити утворення аміаку з вихідних продуктів?». Тут учні пропонують умови зміщення хімічної рівноваги, згадуючи всі умови : тиск, температуру, наявність каталізатора.
   При проведенні уроків я практикую подання результатів діяльності учнів з виконання творчих завдань у вигляді повідомлень, доповідей, презентацій, кросвордів, тестів, тощо. Мультимедійна презентація дозволяє учням краще засвоювати матеріал (працює зорова пам’ять), суттєво економити час на уроці. Під час вивчення теми «Основні класи неорганічних сполук» я поділяю клас на чотири  групи, які створюють міні-проекти і презентують їх у вигляді схем, презентацій. Це дає можливість під час одного уроку узагальнити знання про фізичні та хімічні властивості всіх класів неорганічних сполук, їх добування, а також застосування їх у різних сферах життя.
Систематично на різних етапах уроку використовую інтерактивну дошку. На мою думку, це один із найбільш ефективних засобів навчання, за допомогою якого реалізується давній, але до сьогодні правильний принцип методики викладання – краще один раз побачити, ніж сто разів почути.
В своїй роботі користуюся «Віртуальною хімічною лабораторією», електронними засобами – «Електронний конструктор уроку» , «Репетитор з хімії», навчальний педагогічний засіб «Хімія – 9 кл.», «Хімія  - 8 кл.» . Анімації хімічних процесів допомагають краще зрозуміти і вивчити їх суть.  

З метою економії часу на уроці використовую відеодемонстрації. Звичайно, вони не можуть замінити справжні досліди, „живий” хімічний  експеримент, але у тих випадках, коли речовини небезпечні для здоров'я (галогени, білий фосфор) або при їх відсутності відеодемонстрація є незамінна.
      Навчити вчитися - це значить навчити вирішувати проблеми, вбудовані у структуру навчально-пізнавальної діяльності школяра.
      Мінімум цілісних знань із хімії, отриманий в школі, необхідній кожній людині для розумного використання речовин, забезпечення безпеки життєдіяльності в сучасному світі. Саме тому хімічна освіта – це не лише обов'язковий компонент загальної освіти, але й невід'ємна частина загальної культури людини.
     Надалі в своїй роботі вбачаю удосконалення методики реалізації компетентнісного підходу в процесі вивчення хімії.

Немає коментарів:

Дописати коментар