Хмарини слів в навчальному процесі.

 Хмарини слів в навчальному процесі.






Хмара слів – це один із способів візуалізації текстової інформації, який успішно можна використати в навчальній роботі. Сервісів для створення хмари слів досить багато.
Кольорова хмара зі слів приковує погляд до об'єкта і змушує зосередиться на матеріалі.  Хмара містить в собі як візуальну інформацію (наприклад, форма хмари), так і смислове навантаження – сам текст.
Робота над «хмарою» будується за певними етапами: введення поняття, визначення ключових слів по вихідним параметрам, асоціативним методом підбору образу, створення хмари. Порядок етапів може змінюватися в залежності від шляху формування поняття – дедуктивного або індуктивного.
Сервіси для створення хмарин слів:
1. Wordle.net. Дуже простий інструмент, що не вимагає реєстрації і дозволяє генерувати хмару слів з вказаного Інтернет джерела (посилання на статтю, блог, розповідь), за скопійованим текстом або за ключовими словами, які вводить користувач. Хмару можна представити у будь-якій колірній гаммі і задати різне положення слів в хмарі.

2. Розглянемо наступний сервіс – Tagul.com, що дозволяє створити хмару слів з тексту, узятого з вказаного URL(адреса веб-сторінки) або введеного (скопійованого) користувачем. Хмару слів можна прикрасити при допомозі не лише палітри кольорів, але і різних форм, завдяки яким текстова хмара стає виразнішою і інформативнішою.

 3. Word It Out – сервіс для створення хмари слів, функціонал якої дозволяє створити текстову хмару не лише скопійованого тексту або посилання, але і з таблиці (хороша альтернатива використанню діаграм). Також, можна вибирати як буде в генерованій хмарі представлений текст: слова, що найчастіше зустрічаються, виділяються кольором і більшим розмірів шрифту, або текст представляється в тому вигляді як був введений, незалежно від частоти слів. Сервіс не вимагає реєстрації. Колір фону, тексту і розмір слів легко змінюється.

   4. Tagxedo.comМожливість гри  з кольорами, шрифтами, напрямком тексту і малюнками. На колір та смак всі фломастери різні – тому тут хто у що гаразд.


 Використання «хмари слів» допустимо на всіх етапах роботи на уроці: на початковому етапі, на етапі закріплення та контролю. Також, учитель може залежно від технічних можливостей школи, організовувати роботу над хмарою фронтально, індивідуально і по групах.
        Можливості використання хмари слів у навчанні пов'язані з тим, що:
*    в хмару можна записати тему уроку, яку учні повинні визначити; попросити скласти пропозиції з певної теми;
*    «хмара» виступає в якості опорного конспекту;
*    можна запропонувати дітям прочитати в «хмарі» головне питання, на який необхідно знайти відповідь протягом уроку;
*    скласти пропозиції або розповідь, використовуючи якомога більше слів із хмари;
*    створити словникову «хмару» на основі невеликих недавно вивчених навчальних текстів, і попросити учнів пригадати, про що були ці тексти, і в якому саме контексті використовувалися слова;
*    показати «хмару», складену зі слів, узятих з незнайомого тексту, і попросити здогадатися про його зміст.




Способи використання хмари слів в навчально-виховному процесі:
1. Аналіз тексту (частота використовуваних слів в тексті,виділення ключових слів, порівняння текстів за допомогою хмар слів);
2. Візуалізація тексту (альтернатива діаграмі);
3. Використання хмари слів при створенні інфографіки;
4. Представлення зворотного зв'язку (ключові слова уроку,
 проекту, курсу);
5. Мозковий штурм;
6.Уявлення інформації про себе (кожен входить ключові слова і створює свою хмару);
7. Вгадування розповіді по хмарі слів;
8. Представлення звіту і результатів дослідження;
9. Виявлення і представлення очікувань;
10. Проведення простого опитування;
11.Робота з текстом (після прочитання тексту кожен учень фіксує основну ідею розповіді. Усі ідеї представляються у вигляді хмари тексту);
12. Прикраса хмарою статті у блозі, презентації, плакаті і так далі;
13. Узагальнення і рефлексія;
14. Створення унікального подарунка (представлення історії, або побажань у вигляді хмари слів, яка може бути роздрукована для листівки);
І це ще не всі можливості які нам дає хмаринка слів у нашій професійній діяльності.  
Кожен вчитель предметник, класний керівник, вихователь знайде, на мою думку, результативний спосіб використання вищевказаних сервісів. Окрім того, сервіси створення "хмар слів" настільки прості, що скористатись ним може й будь-яка дитина, яка має навички роботи з Інтернет сервісами.
Слід зауважити, є ще інші сервіси які дають можливість створювати такі хмарки слів. Успіхів всім нам!

Використані джерела:

Немає коментарів:

Дописати коментар