Дорогі друзі! Я рада всім відвідувачам мого блогу. Це означає, що ви любите чи хочете краще знати не тільки хімію, а й таємниці природи. Сподіваюся, що наша співпраця буде плідною. Успіхів вам!
Періодичну систему недарма вважають основою хімії, її азбукою. Тому зрозуміло, що для знання предмету «хімія» необхідно вивчити її. Але як? 118 елементів, 118 символів і назв, 118 відносних атомних мас – здається, що це неможливо. Насправді є кілька методів, які дозволять добре вивчити періодичну таблицю. Ось деякі з них.
1.Роздрукуйте таблицю Менделєєва і бажано декілька копій. Одну з них можна розрізати і вивчати групи елементів наприклад, по періодам чи по групам. Інша копія буде контрольним зразком, за яким будете звірятись.
2.Ще краще, якщо таблицю ви намалюєте самостійно. Якщо ви маєте гарну зорову чи кінестетичну пам’ять, то вивчити елементи і їхнє розташування буде легше. Зробіть картки - на одних зобразіть символ елемента, на інших - його відносну атомну масу.
3.Задійте асоціативну пам'ять. Наш мозок краще запам’ятовує образи, асоціації. Тому для кожного елемента створіть маленьку фразу, історію чи певний факт, пов’язаний з елементом. Наприклад, Аргентина була названа на честь срібла (Argentum – Ag), так як іспанці, вперше потрапивши туди, виявили багато срібла. Гелій названий так тому, що вперше його виявили на Сонці (Helios — сонце) і так далі. Ще краще запам’ятовується, якщо вигадати щось смішне про елементи, або абсурдне.
4.Використовуйте слова, які будуть асоціюватись з кожним елементом.
5.Напишіть простенькі вірші, щоб вивчити ряд елементів.
6.Найдіть кожному елементу образ. Призначте предметам у вашому будинку елементи. Приміром, стул може Гідрогеном. Назвіть стул водневою бомбою і уявіть, що він вибухає. Уявіть, що у телевізора є рот – це кисень і він дихає. Коли прийде час писати контрольну, закрийте очі і уявіть, що ви ходите по своєму будинку, згадуючи усі вигадані асоціації.
Перший цикл присвячений "Пісні хімічних елементів" (The Elements song), написаній Томом Лерером. Її дуже люблять американські викладачі і студенти, так як вона допомагає запам'ятати назви хімічних елементів періодичної таблиці.
Наступне відео - смішна інтерпретація пісні, де кожний елемент представлений подібним словом, наприклад, Барій - ведмідь (Barium - bear), Нобілій - бджола (Nobelium - No-BEE-lium). Включаємо субтитри і слухаємо:
Переклад
Есть место мышьяку, сурьме, селену, алюминию, И водороду, кислороду, углероду, рению, И неодиму, никелю, нептунию, германию, Железу и америцию, рутению, уранию, Европию, цирконию, лютецию, ванадию, Лантану вместе с осмием, астату вместе с радием, Золоту, протактинию и индию, и галлию, И Йоду вместе с торием, и тулию, и талию. И иттрию, иттербию, актинию, рубидию, И бору, гадолинию, ниобию, иридию, И стронцию, и кремнию, серебру и самарию, И висмуту, и брому, литию, бериллию и барию. И голмию, и гелию, и гафнию, и эрбию, И фосфору, и францию, и фтору вместе с тербием, И ртути с молибденом, также марганцу и магнию, Диспрозию и церию, и цезию, и скандию. Свинцу, празеодимию, и платине, плутонию, Палладию, прометию и калию, полонию, И танталу, и теллуру. технецию и кадмию, Титану, хрому, Кюрию и непременно кальцию, И сере, калифорнию и фермию, беркелию, А также менделевию, эйнштейнию, нобелию, Аргон, криптон, неон, радон, ксенон, цинк, медь, хлор, родий, Азот, вольфрам и натрий , кобальт, олово, есть вроде. Об этом сообщили мне из Гаварда студенты Но есть и неоткрытые другие элементы.
А ось так учні креативно намалювали і відзняли картки з елементами під музику з попереднього відео!!
Мета роботи:
дослідити денатурацію білка під впливом різних чинників, ознайомитися з
кольоровими реакціями білків, які є якісними реакціями.
Дослід
1. Денатурація білка.
У
п'ять пробірок налийте по 1 мл розчину білка курячого яйця. У першу пробірку
додайте 1 мл етилового спирту, у другу — 1 мл розчину купрум(ІІ) сульфату, у
третю — 1 мл розчину лугу або кислоти, вміст четвертої пробірки нагрійте у
полум'ї спиртівки, вміст п'ятої пробірки енергійно збовтайте. Які спільні
ознаки змін, що відбуваються у кожній з пробірок? У яких випадках денатурація
відбувається більш, а у яких менш інтенсивно? Чим відрізняється зворотна денатурація
від незворотної?
Дослід 2.Біуретова
реакція.
Виявлення пептидного зв'язку у молекулах білка.
§Біуретова
реакція використовується для виявлення пептидного зв'язку в молекулах білків.
У дві пробірки налийте 1 мл розчину натрій гідроксиду
та додайте у кожну по 2 краплі розчину купрум(II) сульфату. Що спостерігаєте?
Поясніть спостереження, напишіть рівняння реакції. У першу пробірку додайте 1
мл води, у другу — 1 мл розчину білка курячого яйця. Обидві пробірки енергійно
збовтайте. Що спостерігаєте? Зробіть висновок.
Дослід 3.Ксантопротеїнова
реакція.
§Ксантопротеїнова
реакція дозволяє виявити в молекулах білків циклічні амінокислоти, які містять
ароматичне ядро.
Налийте в пробірку розчин білка курячого яйця об'ємом
1 мл, добавте 0,5 мл концентрованої нітратної кислоти і обережно нагрійте. Що
спостерігаєте? Охолодіть вміст пробірки, по краплях додайте розчин амоніаку до
зміни забарвлення.
Дистанційне навчання стало викликом і для учнів, і для вчителів. Але найстрашніше вже позаду – нам вдалось запустити цей процес, залишилось тільки вдосконалювати навички. Тому тут я хочу поділитись своїм досвідом організації уроків в межах шкільної програми з хімії. (Викладачка хімії ліцею EducatorОльга Арчакова поділилася корисними ресурсами, якими вона користується у своїй роботі для урізноманітнення дистанційного викладання хімії.)
Зараз є величезна кількість різноманітних платформ і сайтів, які допомагають створювати та проводити онлайн-уроки. Але спочатку треба розібратися з тим, який контент подавати учням і в якій формі у відповідності до теми це краще зробити, щоб урок пройшов якісно і продуктивно.
Нижче ви знайдете добірку ресурсів, які можна використовувати на онлайн-уроці для пояснення, ілюстрації, а також для закріплення і перевірки знань учнями (у відповідності до календарного плану).
https://ed.ted.com/periodic-videos – динамічна Періодична система хімічних елементів з посиланнями на відео про кожен хімічний елемент, сервіс англомовний;
https://elements.wlonk.com – також динамічна система, яка орієнтована на практичне використання елементів;
https://www.ptable.com – динамічна ПСХЕ українською мовою з описом будови атомів хімічний елементів, властивостей їх простих речовин, а також посиланнями на статті у Вікіпедії;
http://molview.org – конструктор молекул, який зображує реальне розміщення атомів в просторі, хороший помічник у вивченні органічної хімії.
Також існують мобільні додатки «Хімічні елементи» і «Періодична система», яка допоможе вивчити назви хімічних елементів учням самостійно за допомогою гаджетів.
І знову про мобільні додатки, оскільки браузерні версії подібних платформ або важкі для завантаження, або просто не існують: інтерактивні лабораторії «Chemistry Lab» і «Beaker».
Сподіваюсь, що ця добірка готових матеріалів стане вам у нагоді. Але я знаю, що у нас, викладачів, необмежений політ фантазії, тому хочу поділитись з вами платформами і сайтами і для створення нового контенту:
https://www.classtime.com – перевірка знань і робота над помилками, оскільки є можливість отримати правильні відповіді одразу;
https://onlinetestpad.com – зручна платформа для створення тестів, де відображається статистика і час виконання завдання;
https://padlet.com – платформа для зручнішої візуалізації та структуризації інформації, створення схем і часових прямих, а також перевірки домашнього завдання;