четвер, 21 січня 2021 р.

Оксиген, кисень. Поширеність в природі. Фізичні властивості кисню.


 З історії відкриття кисню:

1. VIII ст. китайський учений Мао встановив наявність у повітрі газу, який підтримує дихання і горіння.
2. Видатний шведський хімік Карл Вільгельм Шеєле у 1771 р. відкрив кисень.
3. У 1774 р. англійський вчений Джозеф Прістлі здобув кисень розкладом меркурій(II)оксиду.
4. Антуан Лоран Лавуазьє у 1775 р. експериментально довів, що кисень є складовою частиною повітря.
Положення Оксигену у Періодичній системі
Оксиген — хімічний елемент. З Періодичної системи можна отримати наступні відомості про нього:
  • символ елемента — O;
  • розміщений у другому малому періоді, у головній підгрупі VI групи;
  • порядковий номер елемента — 8;
  • відносна атомна маса — 16 (точне значення 15,999 а. о. м);
Атом Оксигену містить 8 електронів, отже і заряд ядра атома є +8.
Фізичні властивості сполук Оксигену
Оксиген — неметалічний елемент. Він може утворювати дві прості речовини — кисень O2 і озон O3. Валентність Оксигену є постійною і дорівнює II.
 
За звичайних умов кисень — безбарвний газ без смаку і запаху. Погано розчиняється у воді (в 1 л можна розчинити лише 0,04 г кисню), але цього достатньо для існування у водоймах риб та різноманітних живих організмів, які дихають розчиненим у воді киснем. Кисень підтримує горіння. При температурі 183° С кисень зріджується (утворюється блакитна рідина), а при 219° С — твердне, утворюючи кристали синього кольору.
 
Оксиген входить до складу більшості органічних сполук. Він становить 50 — 90 % маси тканин рослин і тварин.


Озон
Озон O3 утворюється з кисню під час грози, при окисненні смоли хвойних дерев і під дією сонячного випромінювання. У лабораторії його отримують в озонаторах. За звичайних умов озон — безбарвний (у товстих шарах — блакитний) газ із запахом, важчий за повітря. Озон є отруйним. Він згубно діє на бактерії і застосовується для знезараження повітря і питної води.
 
У верхніх шарах атмосфери існує озоновий шар, який захищає все живе від згубного впливу ультрафіолетового випромінювання.

Виконай завдання:


Встав пропущені слова.
  
 — проста речовина, складається з  атомів Молекулярна маса дорівнює . Кисень  за повітря. У воді  розчиняється. При стандартних умовах є .
 

вівторок, 19 січня 2021 р.

Повітря, його склад. Хімія, 7 клас

 Повітря — природна суміш газів.

Головними складовими частинами повітря є азот N2 — 78,08 % об'єму, кисень O2 — 20,96 % об'єму та інертні гази  — 0,94 % об'єму.
Інертні гази не мають ні кольору, ні запаху, вони хімічно інертні. Їх молекули є одноатомними. До інертних газів відносяться: гелій He, неон Ne, аргон Ar, криптон Kr, ксенон Xe і радон Rn. Серед інертних газів найбільше у повітрі міститься аргону.
 
У повітрі присутня також невелика кількість вуглекислого газу CO2, водяної пари та інших газів.
 
Повітря може містити тверді і рідкі домішки (аерозолі). Від їх кількості та виду залежать процеси поглинання і розсіювання випромінювання, утворення окремих оптичних явищ в атмосфері, тощо.
 
небо.jpg
Повітря — суміш газів
 
Кисень підтримує життя практично усіх живих організмів на Землі. Він є необхідним і людині, і тваринам, і рослинам. Тому необхідно зберігати чистоту повітря.
 
Вуглекислий газ є фізіологічним регулятором дихального центру людини і тварин. Концентрація вуглекислого газу в повітрі закритих приміщень, яка зростає одночасно із збільшенням вмісту пилу, мікроорганізмів, тощо, є головним показником забруднення повітря.
 
Забруднення повітря відбувається як природним шляхом, так і внаслідок господарської діяльності людини.
 
Оксиди Сульфуру, Нітрогену, Карбону та інші гази, які потрапляють у повітря внаслідок гниття органічних решток, виверження вулканів, роботи хімічних заводів, є забруднювачами повітря. Серед випадкових домішок у повітрі також нерідко трапляються дрібні частинки сажі й мінеральних речовин, а також різні мікроорганізми.

Те, що у складі повітря є газоподібні речовини - азот, кисень і вуглекислий газ, установив французький учений Антуан Лавуазьє у 1774 році.

 

 

 

Властивості повітря. Розглянемо фізичні властивості повітря. Повітря не має кольору й запаху, тому для нас воно невидиме.

 

За здатністю розчинятися у воді повітря належить до погано розчинних сумішей. Так, в 1 л води розчиняється 0, 02918 л повітря.

 

У повітрі добре поширюється звук. Якби астронавти, що побували на Місяці, спробували звично поговорити між собою, у них би нічого не вийшло. Це тому, що на Місяці звук не поширюється через брак у супутника Землі повітряної оболонки.

 

Завдання:

Знайди речовину, що зазвичай входить в склад повітря:

а) оцет

б) озон

в) азот

 

Оберіть характеристику озону:

а) найлегший з відомих газів

б) при кімнатній температурі безбарвна рідина

в)утворює захисний шар в сфері Землі

 

Масова частка Оксигену в сполуці хімічного елемента четвертої групи складає 21,2%. Вкажи елемент, якщо валентність дорівнює номеру групи

Виконайте проектну роботу на тему

« Проблема забруднення повітря та способи її розв'язування»