Класифікація хімічних речовин
Класифікація хімічних речовин подається у кожному підручнику чи посібнику з хімії. Цю тему по неорганічній хімії вивчають учні у 8 класі цілий семестр і майже два роки учні 9-10 класів вивчають класифікацію органічних речовин. Вивчення класів неорганічних та органічних сполук, уміння їх розпізнавати та характеризувати – одне із найважливіших знань у шкільному курсі хімії.
Класифікація хімічних речовин на прості та складні. Прості речовини – ті, що складаються з атомів лише одного хімічного елемента. Складні речовини – ті, що складаються з атомів кількох різних хімічних елементів. Прості розділяють на метали та неметали. Метали – утворені металічними елементами. Періодична система (ПС) може допомогти розібратись, де вони знаходяться:
- усі елементи побічних підгруп – метали;
- елементи головних підгруп І-ІІІ групи – метали (крім Гідрогену та Гелію);
- елементи, що знаходяться під лінією Бор-Астат теж метали.
Атоми металічних елементів мають невелику кількість електронів на останьому енергетичному рівні, тому легко їх віддають (відновники). Складні речовини розділяють на органічні та неорганічні. Органічні речовини – це сполуки Карбону (Карбон в органічних сполуках завжди має валентність ІV).
Класифікація хімічних речовин (неорганічних)
- солі
- кислоти
- оксиди
- гідроксиди (основи).
Також складні неорганічні речовини можна поділити таким чином
- солі
- оксиди
- гідрати оксидів: кислоти, луги, амфотерні гідроксиди.
Класифікація хімічних речовин (гідратів оксидів)
Гідрати оксидів поділяються на кислоти, амфотерні гідроксиди та основи. Основи поділяються на розчинні (луги) та нерозчинні основи. Гідроксиди та основи фактично тотожні поняття! Гідрати – це сполуки, що утворюються після взаємодії з водою. Тому гідрати оксидів – це сполуки, що утворюються від взаємодії оксидів із водою. Кислоти – це гідрати оксидів, тому що вони утворюються при взаємодії кислотних оксидів із водою. SO2 + H2O = H2SO4. Основна властивість кислот – здатність взаємодіяти з основами.
Основи (гідроксиди) – це гідрати оксидів, тому що вони утворюються при взаємодії основних оксидів із водою. СаО + Н2О = Са(ОН)2. Одна із найважливіших властивостей основ – здатність взаємодіяти з кислотами. Амфотерні гідроксиди – Al2O3 – Al(OH)3. Але ці сполуки проявляють подвійну природу – можуть реагувати як з основами, так і з кислотами.
Класифікація хімічних речовин (кислот)
За основністю кислоти поділяють в залежності від кількості атомів Гідрогену. Якщо кислота має один атом – це одноосновна кислота; два атоми Гідрогену – двохосновна; три – трьохосновна. За вмістом Оксигену кислоти розділяють на оксигеновмісні та безоксигеновмісні. За силою кислоти поділяють на сильні, середньої сили та слабкі.
Класифікація хімічних речовин (основ (гідроксидів)
Основи розділяють на дві групи в залежності від того розчинні вони у воді чи нерозчинні. Розчинні у воді основи (гідроксиди) називають лугами. Луги – це, переважно, гідроксиди лужних металів (елементів І групи, головної підгрупи). Луги – хімічно активні речовини. При потраплянні на шкіру здатні викликати подразнення та опіки. Відрізнити луг на тілі можна за мильним відчуттям. Нейтралізувати дію лугу можна розчином кислоти (наприклад, оцтовою). І навпаки, якщо на руку потрапила кислота, її можна нейтралізувати розчином лугу (содою, наприклад – вона має лужний ефект).
Підручники для усіх класів з хімії можна прочитати онлайн за посиланням – https://www.sciencechemistry.org.ua/pidruchnyky-z-himiyi/
Класифікація хімічних речовин (солей)
Солі поділяють в залежності від їх складу на середні (їх вивчають у школі найбільше), кислотні (питна сода), основні, подвійні та комплексні. Кислотні солі містять між атомом металу і кислотним залишком атом Гідрогену, основні – гідроксидну групу. Подвійні – мають два метали у своєму складі.
Класифікація хімічних речовин (органічних)
Органічні сполуки – це сполуки, в яких атом Карбону завжди має валентність ІV!!!! (крім неорганічних сполук) Усі органічні сполуки складаються переважно із 6-ти хімічних елементів – Карбону, Оксигену, Гідрогену, Фосфору, Нітрогену та Сульфуру.
Використанні джерела:
- Хімія 7 клас – Савчин М.М. – Грамота 2015 https:// клас subject.com.ua/textbook/chemistry/7klas_1/26.html
- Хімія 8 клас О.В.Григорович https://drive.google.com/file/d/12gYlle-LwZ_oNtEW80AcUHyetOPOAaRp/view
- Підручник для вступників до ВНЗ. Хомченко.
- Хімія Схеми і таблиці. Ю.В.Ісаєнко, С.Т.Гога
Немає коментарів:
Дописати коментар