Хімія, 9 клас Тема: "БІЛКИ"
Білки є обов'язковою складовою частиною будь-якого живого організму і відіграють важливу роль у забезпеченні процесів життєдіяльності.
До складу білків обов'язково входять чотири хімічні елементи: Карбон, Гідроген, Оксиген і Нітроген. Багато білків містять ще і Сульфур. До складу деяких входить Фосфор. Є білки, що містять атоми металів.
Білки — природні високомолекулярні речовини (полімери), що складаються із залишків амінокислот.
Амінокислотні залишки сполучені у макромолекулах білків пептидною групою −NH−CO− , тому білки відносять до поліпептидів.
До складу білків входять двадцять амінокислот будови:
Амінокислоти — це органічні речовини, у молекулах яких містяться дві функціональні групи: карбоксильна −COOH і аміногрупа −NH2 .
При взаємодії молекул амінокислот між їх залишками виникає зв'язок, який називається пептидним зв'язком.
Пептидний зв'язок — зв'язок, що виникає між залишком аміногрупи однієї молекули амінокислоти і залишком карбоксильної групи іншої молекули амінокислоти −NH−CO− у поліпептидах.
Амінокислотні залишки сполучаються у макромолекули білків у різній послідовності. Число амінокислотних залишків у молекулах теж може бути різним. Тому різноманіття білків є практично безмежним. Кожен організм на Землі має свій власний неповторний набір білків.
Білкові молекули можуть містити від одного до декількох сотень і навіть тисяч амінокислотних залишків, тому їх відносні молекулярні маси змінюються від десятків тисяч до декількох мільйонів. Так, відносна молекулярна маса гемоглобіну дорівнює:
Властивості білка у першу чергу визначаються порядком сполучення амінокислотних залишків у поліпептидному ланцюгу.
Послідовність амінокислотних залишків у макромолекулі називається первинною структурою білка.
Первинна структура
Існують вторинна (спіраль) і третинна (клубок) структури білкових молекул. Вони утворюються у результаті внутрішньомолекулярної взаємодії частин поліпептидного ланцюга.
Вторинна структура
Третинна структура
Кілька білкових молекул можуть сполучатися одна з одною і утворювати четвертинну структуру.
Четвертинна структура
Немає коментарів:
Дописати коментар