Склад і класифікація вуглеводів
Теорія:
Вуглеводи — природні оксигеновмісні сполуки. Їх молекули містять три елементи: Карбон, Гідроген і Оксиген. Співвідношення числа атомів Гідрогену і Оксигену таке ж саме, як у воді — 2 : 1 . Звідси і пішла назва «вуглеводи».
У загальному вигляді склад більшості вуглеводів можна виразити формулою Cn(H2O)m .
Вуглеводи містяться у складі клітин усіх живих організмів.
Особливо високий вміст вуглеводів у рослинах. Клітинні стінки рослин утворені целюлозою. Вона є основною складовою частиною деревини. Майже чистою целюлозою є вата.
Найважливіша запасна речовина рослин — крохмаль. Він у великих кількостях міститься у насінні злаків, бульбах картоплі. Солодкий смак фруктам і овочам надають глюкоза, фруктоза, сахароза.
Сумішшю вуглеводів є мед.
Запасною речовиною у клітинах грибів і тварин є глікоген (тваринний крохмаль). У крові тварин і людей міститься глюкоза, яка служить основним джерелом енергії для усіх процесів, що протікають в організмі.
Вуглеводи поділяють на три групи: моносахариди, дисахариди і полісахариди. В основі такого поділу лежить здатність молекул вуглеводів піддаватися гідролізу.
Молекули моносахаридів у водних розчинах гідролізу не піддаються і не змінюються.
Молекули дисахаридів розкладаються водою на дві молекули моносахаридів.
При гідролізі полісахаридів з однієї молекули утворюється багато молекул моносахаридів.
Моносахариди
Теорія:
Прості вуглеводи відносяться до групи моносахаридів. Моносахариди відрізняються від інших груп вуглеводів відсутністю реакції гідролізу. Вони не реагують з водою і не розкладаються на простіші речовини.
Розглянемо властивості двох моносахаридів: глюкози і фруктози. Склад молекул цих речовин є однаковим і виражається формулою:
Глюкоза
Глюкоза — найпоширеніший у природі моносахарид. Вона утворюється рослинами у процесі фотосинтезу з вуглекислого газу і води:
.
Глюкоза міститься в усіх органах рослин, стиглих фруктах і ягодах. Багато її міститься у винограді, тому глюкозу називають ще виноградним цукром.
Глюкоза міститься і в організмах тварин, у крові людини її приблизно
Глюкоза є білою кристалічною речовиною, добре розчинна у воді, солодка на смак.
Глюкоза є універсальним джерелом енергії у живих організмах.
Одна з властивостей глюкози — взаємодія з купрум(II ) гідроксидом. При кімнатній температурі глюкоза зі свіжоприготованим гідроксидом утворює прозорий яскраво-синій розчин (реакція багатоатомних спиртів).
Немає коментарів:
Дописати коментар