Практична робота 3. Вивчення властивостей оцтової кислоти
Мета роботи: дослідити хімічні властивості оцтової кислоти, якісну реакцію на ацетат-іон.
Хід роботи
Хід роботи
Дослід 1. Дія оцтової кислоти на індикатори
У дві пробірки налийте розчин оцтової кислоти. У першу пробірку додайте розчин лакмусу, у другу — розчин метилового оранжевого. Як змінилося забарвлення розчинів? Чому? Напишіть рівняння реакції дисоціації оцтової кислоти. Як ступінь дисоціації оцтової кислоти впливає на забарвленням розчинів?
Дослід 2. Взаємодія оцтової кислоти з основами
Налийте у пробірку 1 мл розчину натрій гідроксиду додайте до нього краплину фенолфталеїну. Як змінилося забарвлення розчину? Чому?
У цю ж пробірку додайте розчин оцтової кислоти до знебарвлення розчину. Чому змінилося забарвлення розчину? Про що свідчить цей дослід? Напишіть рівняння реакції взаємодії оцтової кислоти з натрій гідроксидом.
Дослід 3. Взаємодія оцтової кислоти з металами
Налийте у дві пробірки розчини оцтової та хлоридної кислот. У кожну пробірку помістіть по одній гранулі цинку. Що спостерігаєте? Поясніть спостереження. Який газ виділяється? Як у цьому можна переконатися? Як відрізняється швидкість реакції у пробірках з оцтовою та хлоридною кислотами? Про що свідчить цей дослід? Напишіть рівняння реакцій оцтової та хлоридної кислот з цинком.
Дослід 4. Взаємодія оцтової кислоти з оксидами металів
Налийте у пробірку 1 мл розчину оцтової кислоти. Досипте у пробірку 0.5 г порошку купрум(ІІ) оксиду. Нагрівайте вміст пробірки у полум'ї спиртівки. Що спостерігаєте? Поясніть спостереження. Напишіть рівняння реакції оцтової кислоти з купрум(ІІ) оксидом.
Дослід 4. Взаємодія оцтової кислоти з солями
У пробірку з розчином натрій карбонату додайте розчин оцтової кислоти. Що спостерігається? Який газ виділяється? Як у цьому можна переконатися? Про що свідчить цей дослід? Напишіть рівняння реакції.
Дослід 5. Кольорова реакція на ацетат-іон
Налийте у три пробірки воду, розчин оцтової кислоти та розчин натрій ацетату. У кожну пробірку додайте кілька крапель розчину ферум(III) хлориду. У третій пробірці з'являється характерне червоно-буре забарвлення внаслідок утворення ферум(III) ацетату, що свідчить про наявність ацетат-іонів. У другій пробірці зміна забарвлення слабо виражена, оскільки оцтова кислота слабо дисоціює, у першій зміна забарвлення відсутня, так як вода не містить ацетат-іонів. Напишіть рівняння реакції взаємодії натрій ацетату та ферум (III) хлориду.
Немає коментарів:
Дописати коментар